Páhi-Fekete Noémi: Bestiárium
Kiállítás | 2023. június 24. - július 29.
Páhi-Fekete Noémi régiónk művészeti, kulturális életének figyelemre méltó alakja; átfogó egyéni kiállítása Bestiárium címmel nyílik meg intézményünkben, a Múzeumok éjszakáján.
2023.06.24. – 07.29.
Megnyitó: 2023.06.24. 18 óra
Megnyitja: Kiss Tibor Noé író (Megnyitó szövege itt olvasható)
Páhi-Fekete Noémi 2010-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem vizuális kommunikáció és fotó szakán, s a kétezres évek végétől aktív, a vizuális nevelés területén kifejtett pedagógiai tevékenysége okán is figyelemre méltó alakja régiónk művészeti, kulturális életének. Tagja a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának és az Újpart Dunaújvárosi Képző- és Iparművészek Egyesületének, rendszeres kiállítóművésze a megyei és dunaújvárosi kollektív tárlatoknak, melyeken számos alkalommal kivívta a szakmai zsűri elismerését. 2014-ben Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjban részesült.
Bestiárium című egyéni kiállítása arra a kétezres évek közepétől kezdődő alkotói folyamatra fókuszál, mely során egy magánmitológia kibontása, egy saját szimbólumrendszer kidolgozása veszi kezdetét. A hibridlényekkel életre hívott jelenetek csoportfűzési, látványépítési technikái mellett a szimbolikus jegyek, elsősorban a maszkok teremtenek erőteljes hatást, és válnak védjegyszerű megoldássá. Képeihez maga készíti a maszkokat, melyek a psziché által előhívott, szerepeink megformálásában legtöbbször ösztönösen, olykor tudatosan működő tulajdonságainkat szimbolizálják. Munkáinak jellegzetes vonása a titokzatosság, az érzékiség; az éjszaka sötétjében, a természet vagy éppen az ember alakította rengetegben tetten ért izzás.
„…Munkám alapjául az a szociológiai alaptézis szolgál, mely szerint az ember képtelen volt beilleszkedni a természetbe, létrehozott egy saját világot, saját törvényekkel és normarendszerrel, melynek szintén képtelen megfelelni. Bár az ember kiszakadt a természetből, mégis megmaradtak azok az „ősi maradványok” melyeket ugyanúgy az életösztön irányít, mint a természetben, csupán civilizált formába öntve. Az ego irányította, de mégis ösztönös szerepek ezek, akarva akaratlanul előtörnek.”…
Képei nem csak a fotóművészet történeti hagyományaira rezonálnak érzékeny és izgalmas módon, hanem a mindennapi egzisztálás kelléktárából építkezve keresetlen őszinteséggel vizsgálják ember és természet, egyén és élettér, férfi és nő, család és közösség (élet)térbe, környezetbe, társadalmi rendbe való beágyazottságát, identitás-és egyensúlyhelyzeteit. Reális és szürreális elemek kölcsönhatásba hozásával, az alkotó saját maga és szerettei, saját használati tárgyai és terei valamint az azoktól elidegenítő elemek, effektusok segítségével konstruálja erőteljes atmoszférájú képi világát.
A belépés díjtalan!
A kiállítás támogatója a Nemzeti Kulturális Alap.
Galériák
Videók
Beszélgetés Páhi-Fekete Noémivel